Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Jak usunąć pleśń z wnętrza samochodu

Agnieszka Latocha
kwi 28 2022

Jeśli wsiadasz do samochodu i czujesz zapach brudnych skarpetek gimnastycznych, może to mieć związek z kilkoma rzeczami. Albo Twoje dzieci zostawiły w samochodzie stare ubrania, albo w kabinie rośnie pleśń. Dla zdrowia Twojego i pasażerów, którzy z Tobą jadą, ważne jest, abyś dowiedział się, jak całkowicie usunąć pleśń z wnętrza samochodu.

Aby usunąć pleśń, można skorzystać z kilku domowych sposobów. Rozważ użycie mieszanki soli lub posmarowanie miejsc dotkniętych pleśnią białym octem. Możesz także użyć olejku goździkowego, jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczne produkty, choć dostępnych jest kilka dobrych rozwiązań komercyjnych.

W tym artykule przyjrzymy się niebezpieczeństwom związanym z rozwojem pleśni w samochodzie. Omawiamy także sposoby jej usuwania oraz kroki, jakie należy podjąć, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.

Spis treści show Czy pleśń w samochodzie jest niebezpieczna? Sposoby usuwania pleśni z wnętrza samochodu 1. Sól 2. Biały ocet 3. Olejek goździkowy 4. Specjalne środki czyszczące Zapobieganie rozwojowi pleśni w samochodach 1. Unikać wilgoci 2. Trzymaj okna i drzwi zamknięte 3. Nie jedz w samochodzie 4. Utrzymywać samochód w czystości

Czy pleśń w samochodzie jest niebezpieczna?

Pleśń jest formą grzyba, który rozwija się z czasem. Powstaje w wyniku wzrostu wilgotności i temperatury. Dla niektórych osób przebywanie w pobliżu pleśni może być bardzo niebezpieczne. Jeśli masz jakiekolwiek choroby płuc, skóry, cierpisz na alergie lub masz osłabiony układ odpornościowy, przebywanie w pobliżu pleśni może być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Nawet jeśli nie masz problemów zdrowotnych, pleśń może wywołać reakcję. Najczęstsze objawy przebywania w otoczeniu pleśni to niedrożność nosa, świszczący oddech, duszności, gorączka, podrażnienie oczu lub wysypka skórna.

Sposoby usuwania pleśni z wnętrza samochodu

1. Sól

Zbierz sól niejodowaną i butelkę z rozpylaczem. Potrzebna będzie także woda i odkurzacz, aby usunąć pleśń. Sól zapewnia skuteczne czyszczenie, ponieważ odwadnia i głodzi pleśń, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.

  1. Odkurzyć miejsce, w którym pojawiła się pleśń. Postaraj się usunąć całą powierzchnię pleśni, nie wgłębiając jej dalej w materiał.
  2. Przygotować mieszankę soli, mieszając ją w wiadrze z wodą. Dodaj tę mieszaninę wody do butelki ze spryskiwaczem lub zanurz gąbkę w wiadrze.
  3. Lekko wyszorować spleśniałe miejsce. Rozejrzyj się po okolicy, na wypadek gdyby pleśń rozrosła się niezauważenie.
  4. Pozostawić mieszaninę soli do wyschnięcia na powierzchni. Aby przyspieszyć ten proces, można wystawić samochód na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  5. Odessać mieszaninę soli z powierzchni.
  6. Jeśli nadal widać pleśń, powtórzyć proces.

Użycie mieszanki soli jest najlepsze, jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża. Jeśli masz do czynienia z ogromnym porostem, możesz zamiast tego wybrać jedną z pozostałych opcji.

RELATED: Jak usunąć zapach skunksa z samochodu (na zewnątrz i wewnątrz)

2. Biały ocet

Do zastosowania tej metody potrzebny będzie biały ocet destylowany i butelka z rozpylaczem. Potrzebujesz także odkurzacza i wiadra z wodą.

  1. Najpierw odkurz dotknięty obszar.
  2. Do wiadra z wodą dodaj destylowany biały ocet. Najlepsza mieszanka to dwie części wody na osiem części octu. Jeśli obszar jest głęboko dotknięty, można również użyć zwykłego octu.
  3. Nanieś mieszaninę za pomocą butelki z rozpylaczem lub zanurz gąbkę w wiadrze.
  4. Szoruj powierzchnię przez 15 do 20 sekund.
  5. Pozostawić dotknięty obszar do wyschnięcia na słońcu przez 15 minut. Nie otwieraj okien, aby zapach octu się ulotnił.
  6. Odkurz dotknięty obszar. Jeśli zapach octu jest nadal silny, można zastosować niewielką ilość sody oczyszczonej. Po odczekaniu kilku minut odkurz ponownie to miejsce.

Ponieważ ocet ma odczyn kwaśny, spali pleśń i zabije ją. Ocet można stosować do większości powierzchni, w tym do winylu, tkanin i skóry. Jest to również przydatne, jeśli masz do czynienia z większymi powierzchniami.

RELATED: Jak pozbyć się zapachu dymu z samochodu?

3. Olejek goździkowy

W przypadku tej metody nadal będziesz potrzebować odkurzacza, butelki z rozpylaczem i wody. Jednak zamiast soli lub octu użyjesz niewielkiej ilości olejku goździkowego. Olejek ten od wieków jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Jest on również skuteczny w pozbywaniu się pleśni i zapobieganiu jej rozwojowi w przyszłości.

  1. Odkurz zaatakowany obszar.
  2. Nanieś ¼ łyżeczki olejku goździkowego na butelkę wody. Rozpylić niewielką ilość na miejsce.
  3. Za pomocą szmatki wytrzyj powierzchnię i delikatnie ją wyszoruj.
  4. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia na co najmniej 15 minut.
  5. Ponownie odkurzyć miejsce.

Jeśli pleśń jest poważna, możesz użyć kilku kropli olejku goździkowego zmieszanych z sodą oczyszczoną, aż do uzyskania pasty. Wyszoruj dobrze miejsce szczoteczką do zębów i pozostaw do wyschnięcia, a następnie odkurz. Produkty te można także stosować na różnych powierzchniach, takich jak siedzenia z winylu lub skóry.

4. Specjalne środki czyszczące

Jeśli nie chcesz opracować naturalnego sposobu na walkę z pleśnią, możesz zdecydować się na zakup specjalnego produktu. W przypadku większości produktów wystarczy spryskać nimi pleśń i po kilku minutach wytrzeć.

Większość produktów ma pewien poziom toksyczności, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich stosowania. Ważne jest także, aby używać ich tylko na odpowiednich powierzchniach. Przed zastosowaniem upewnij się, że jest on przeznaczony do powierzchni winylowych, tkanin lub skóry. Należy też dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji podanych przez producenta.

Zapobieganie rozwojowi pleśni w samochodach

1. Unikać wilgoci

Wilgotność i wilgoć to główni winowajcy rozwoju pleśni. Podejmując kroki w celu zapobieżenia wilgoci, można zapobiec rozwojowi pleśni.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wilgoci jest zwracanie uwagi na miejsce parkowania. Zamiast parkować na otwartej przestrzeni, staraj się parkować w garażu lub przynajmniej przykryj go wodoodporną pokrywą.

2. Zamykaj okna i drzwi

Jeśli zostawisz otwarte drzwi lub okna, do kabiny może przedostać się brud, gruz i kurz. Wraz z nimi do środka mogą dostać się zarodniki pleśni.

Trzymaj okna zwinięte. Dodatkowo sprawdź, czy drzwi są szczelnie zamknięte, aby uniknąć zanieczyszczenia kabiny.

3. Nie jedz w samochodzie

Twój samochód to nie restauracja i nie należy go tak traktować. Unikaj jedzenia lub picia w drodze do pracy.

Każdy rozlany płyn lub okruch jedzenia to zaproszenie dla małych krytyków do kabiny. Ponadto rozlane płyny i resztki jedzenia prowadzą do zwiększenia wilgotności, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

4. Utrzymuj samochód w czystości

Jako właściciel samochodu powinieneś zawsze dbać o swój pojazd, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Utrzymanie kabiny w nieskazitelnym stanie nie wymaga wiele pracy, wymaga jedynie zaangażowania. Staraj się czyścić samochód co tydzień.

Ponadto powinieneś skupić się na dezynfekcji powierzchni. Użyj środka dezynfekującego, który zawiera środek antybakteryjny, aby zabić wszelkie narośla pleśni lub zarodniki. Zwróć szczególną uwagę na klamki drzwi, przyciski szyb, przyciski blokady, przyciski uruchamiania, dźwignię zmiany biegów, kierownicę, ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, przyciski pasów bezpieczeństwa, schowek, konsolę środkową, podłokietniki i inne powierzchnie, które są regularnie dotykane.

Udostępnij