Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

6 Oznaki uszkodzenia czujnika pedału przyspieszenia (koszt wymiany)

Grzegorz Judasz
kwi 25 2022

Nowoczesne pojazdy są wyposażone w wiele czujników i komputerów, które automatycznie i precyzyjnie zarządzają podstawowymi elementami sterowania samochodem.

Pomagają one uzyskać lepsze zużycie paliwa oraz bardziej płynną, komfortową i bezpieczną jazdę.

Prawie każdy nowoczesny samochód jest wyposażony w czujnik zwany TPS oraz czujnik położenia pedału przyspieszenia. Jak sama nazwa wskazuje, czujniki te są precyzyjnymi urządzeniami określającymi położenie pedału przyspieszenia.

W tym artykule znajdziesz najczęstsze objawy uszkodzenia czujnika położenia pedału przyspieszenia, jego lokalizację oraz koszt wymiany. Zacznijmy od krótkiego przeglądu objawów, których należy szukać:

Najczęstszym objawem uszkodzenia czujnika położenia pedału przyspieszenia jest brak reakcji pedału przyspieszenia, często połączony z zapaleniem się kontrolki "check engine" na desce rozdzielczej. Mogą również wystąpić takie objawy, jak problemy ze zmianą biegów, nierówna praca na biegu jałowym lub wysokie zużycie paliwa.

Wpływ uszkodzonego czujnika pedału przyspieszenia jest dość oczywisty, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na sposób prowadzenia samochodu i jego reakcję na nacisk na pedał gazu oraz przebieg.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów lub samochód nie reaguje prawidłowo na naciśnięcie pedału gazu, należy natychmiast zjechać na pobocze i wezwać mechanika.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów uszkodzenia czujnika położenia pedału przyspieszenia.

Spis treści pokaż Objawy uszkodzonego czujnika położenia pedału przyspieszenia 1. Po naciśnięciu pedału gazu samochód zaczyna się poruszać z opóźnieniem. 2. Nierówna praca na biegu jałowym 3. Samochód nie przyspiesza powyżej określonego limitu. 4. Samochód nie zmienia biegu na wyższy lub szarpie po naciśnięciu pedału hamulca 5. Samochód ma niski przebieg na gazie 6. Lampka kontrolna silnika Co to jest czujnik położenia pedału przyspieszenia? Lokalizacja czujnika położenia pedału przyspieszenia Koszt wymiany czujnika położenia pedału przyspieszenia

Objawy uszkodzenia czujnika położenia pedału przyspieszacza

1. Samochód nie rusza z miejsca po wciśnięciu pedału gazu.

Ten objaw jest łatwy do wykrycia, ponieważ każdy właściciel w końcu zapoznaje się z reakcją swojego samochodu na naciśnięcie pedału gazu. Jeśli masz wrażenie, że Twój samochód nie chce ruszyć z miejsca, może to oznaczać awarię czujnika pedału gazu.

W takim przypadku zaleca się natychmiastowe zjechanie na pobocze i wezwanie mechanika, ponieważ złe rozłożenie pedału może okazać się fatalne w skutkach.

2. Nierówna praca na biegu jałowym

Optymalna prędkość obrotowa silnika samochodowego wynosi około 600 do 700 obrotów na minutę. Przy tych obrotach silnik pracuje na biegu jałowym płynnie, bez drgań i zużywa niewiele paliwa. Jeśli samochód nie może pracować płynnie na biegu jałowym, przyczyną oprócz ubytku mieszanki paliwowej może być uszkodzony czujnik pedału przyspieszenia.

3. Samochód nie przyspiesza powyżej określonego limitu

Jeśli Twój samochód jest w stanie przyspieszyć tylko do pewnego momentu i nie chce przekroczyć tej prędkości, oznacza to, że czujnik pedału przyspieszenia nie jest w stanie dokładnie wysyłać sygnałów pozycjonujących, co powoduje, że samochód nie przyspiesza po naciśnięciu pedału gazu.

4. Samochód nie zmienia biegu na wyższy lub szarpie po naciśnięciu pedału gazu

Jeśli czujnik pedału przyspieszenia nie działa tak, jak powinien, będzie przekazywał nieprawidłowe odczyty do komputera automatycznej skrzyni biegów samochodu. W takich przypadkach jest to spowodowane uszkodzeniem czujnika.

Naciśnięcie pedału powoduje czasami wysyłanie opóźnionych sygnałów lub impulsów o zmiennej częstotliwości, które komputer samochodu próbuje zgromadzić i wykorzystać do regulacji składu mieszanki.

5. Niski przebieg na gazie

Czujnik położenia przepustnicy w samochodzie często ulega awarii, ale jej skutki nie są dla Ciebie oczywiste. Możesz nie zauważyć opóźnionej reakcji pedału gazu, ale jeśli zauważysz niski przebieg, może to oznaczać, że czujnik położenia przepustnicy działa, ale nie jest tak dokładny, jak powinien.

6. Lampka kontrolna silnika

Nowoczesne samochody są wyposażone w system monitorowania wszystkich czujników w silniku. Jeśli jednostka sterująca pracą silnika podejrzewa, że jeden z tych czujników jest uszkodzony i wysyła nieprawidłowy sygnał, zapala się kontrolka check engine.

Jeśli lampka kontrolna silnika jest włączona, należy koniecznie sprawdzić kody usterek za pomocą samochodowego narzędzia skanującego.

Co to jest czujnik położenia pedału przyspieszenia?

W nowoczesnych samochodach nie ma przewodu łączącego pedał gazu z korpusem przepustnicy; zamiast tego stosuje się w nich układ elektroniczny.

Kierowca stale wciska pedał przyspieszenia, wywierając na niego różną siłę nacisku, co decyduje o tym, jak samochód porusza się do przodu.

Czujnik TPS i czujnik pedału przyspieszenia śledzą ruch pedału gazu, który wysyła sygnały do komputera samochodu. Komputer wykorzystuje te informacje do regulacji składu mieszanki paliwowo-powietrznej i położenia przepustnicy w zależności od położenia pedału gazu, aktualnej prędkości, temperatury powietrza, odczytu MAF i liczby obrotów na minutę. W rezultacie jazda jest płynna i szybko reagująca.

W niektórych samochodach stosuje się zarówno czujnik położenia pedału przyspieszenia na pedale, jak i jeden czujnik TPS na korpusie przepustnicy, natomiast w niektórych samochodach tylko czujnik TPS na korpusie przepustnicy.

Znaczenie czujnika TPS można podkreślić, ponieważ może on mieć wpływ na przebieg na gazie i reakcję silnika.

Położenie czujnika położenia pedału przyspieszenia

Czujnik położenia pedału przyspieszenia jest umieszczony wewnątrz pedału przyspieszenia. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana tylko samego czujnika, ale w innych modelach samochodów konieczna jest wymiana całego pedału przyspieszenia.

Wymontowanie pedału przyspieszenia może być czasem trudne, ale w większości modeli samochodów jest to dość proste.

Koszt wymiany czujnika położenia pedału przyspieszenia

Średni koszt wymiany czujnika położenia pedału przyspieszenia wynosi od 100 do 300 USD, w zależności od modelu samochodu i kosztów robocizny. Koszt czujnika położenia pedału przyspieszenia wynosi zazwyczaj od 50 do 200 USD. Koszt robocizny w warsztacie może wynosić od 50 do 100 USD.

Koszt różni się znacznie w zależności od tego, czy można wymienić tylko czujnik położenia, czy - jak w niektórych modelach samochodów - trzeba wymienić cały pedał przyspieszenia, co jest znacznie droższe.

Należy pamiętać, że czasami konieczna jest kalibracja nowego czujnika położenia pedału przyspieszenia, co można wykonać tylko za pomocą urządzenia diagnostycznego.

Udostępnij