Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Jak znaleźć prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu (4 kroki)

Grzegorz Judasz
maj 30 2022

Zamierzasz napompować opony, ale nie wiesz, jakie ciśnienie w oponach jest właściwe dla Twojego samochodu?

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest bardzo ważne, zwłaszcza teraz, gdy mamy systemy monitorowania ciśnienia w oponach. Jazda z niewłaściwym ciśnieniem w oponach spowoduje wyświetlenie na desce rozdzielczej lampek ostrzegawczych.

W tym artykule dowiemy się, jak ustalić prawidłowe ciśnienie w oponach i poznamy kilka innych wskazówek dotyczących ciśnienia w oponach.

Spis treści show Jak ustalić prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu? 1. Sprawdź naklejkę za drzwiami kierowcy 2. Sprawdź instrukcję serwisową 3. Dekoder VIN 4. Zadzwoń do autoryzowanego sprzedawcy Co oznacza ciśnienie powietrza w zimnych oponach? Czy lepiej jest mieć ciśnienie nieco wyższe czy niższe od zalecanego? Jak sprawdzić ciśnienie w oponach, jeśli mam w samochodzie obręcze lub opony w innym rozmiarze?

Jak znaleźć prawidłowe ciśnienie w oponach dla swojego samochodu?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzenia ciśnienia w oponach samochodu jest sprawdzenie etykiety znajdującej się w pobliżu zamka drzwi po otwarciu drzwi kierowcy.

Aby ustalić prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu, należy wykonać następujące czynności:

1. Sprawdź naklejkę za drzwiami kierowcy

W prawie wszystkich modelach samochodów po otwarciu drzwi kierowcy znajduje się naklejka. Często znajduje się na niej informacja o ciśnieniu w oponach w oryginalnych rozmiarach oraz o tym, ile należy napompować opony w zależności od masy ładunku pojazdu.

Niektóre samochody nie mają takiej etykiety i w takim przypadku należy skorzystać z jednej z naszych alternatywnych metod.

2. Sprawdź instrukcję serwisową

Prawie przy każdym zakupie samochodu otrzymuje się instrukcję serwisową zawierającą podstawowe funkcje samochodu. Instrukcja ta jest często umieszczona w schowku wraz z innymi dokumentami. W instrukcji często można znaleźć informacje o tym, jakie płyny należy uzupełnić w samochodzie i jakie jest ciśnienie w oponach.

Jeśli nie możesz znaleźć tej instrukcji serwisowej, przejdź do następnego kroku.

3. Dekoder VIN

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych dekoderów VIN. Wadą tego rozwiązania jest to, że musisz znaleźć numer VIN swojego samochodu. VIN samochodu można często znaleźć pod przednią szybą, w bagażniku lub pod maską.

Na niektórych stronach internetowych poświęconych częściom samochodowym w USA można również wprowadzić numer tablicy rejestracyjnej, aby uzyskać numer VIN i użyć go do określenia właściwego ciśnienia w oponach dla danego samochodu.

4. Zadzwoń do autoryzowanego dealera

Jeśli nie jesteś pewien, czy powyższe metody pozwolą Ci ustalić prawidłowe ciśnienie w oponach, zawsze możesz zadzwonić do autoryzowanego sprzedawcy danego modelu samochodu.

Często mogą oni w mgnieniu oka podać prawidłowe ciśnienie w oponach i nie trzeba będzie podejmować żadnych innych wysiłków, aby je znaleźć.

Co oznacza ciśnienie powietrza w zimnych oponach?

Na oznaczeniach ciśnienia w oponach często można znaleźć informację o "ciśnieniu powietrza w oponach zimnych". Co to właściwie oznacza i czy powinno to mieć jakieś znaczenie?

Trzeba wiedzieć, że ciśnienie w oponach różni się znacznie w zależności od ich temperatury. Podczas jazdy na długich dystansach, zwłaszcza w ciepłe dni, w oponach wytwarza się dużo ciepła, a to z kolei powoduje wzrost ciśnienia.

Co się stanie, jeśli bezpośrednio po tym napełnisz opony do ciśnienia 36 psi / 2,5 bara? Prawdopodobnie ciśnienie spadnie do 32 psi / 2,2 bara, gdy opony będą zimne, a to spowoduje, że będziesz jeździć ze zbyt niskim ciśnieniem.

Dlatego właśnie ciśnienie to jest podawane jako ciśnienie powietrza w zimnych oponach i dlatego należy je zawsze pompować, gdy opony są zimne.

Czy lepiej jest mieć ciśnienie nieco wyższe czy niższe od zalecanego?

Często zalecam pompowanie opon o 1 - 2 PSI lub 0,07 - 0,14 PSI powyżej zalecanego ciśnienia. Wynika to z faktu, że wiele samochodów wyposażonych jest w systemy monitorowania ciśnienia w oponach, a te czujniki są podatne na uszkodzenia.

Na przykład w niektórych systemach TPMS różnica między najniższym ciśnieniem, gdy włącza się system monitorowania ciśnienia w oponach, a ciśnieniem zalecanym jest niewielka.

Jak zapewne wiesz, ciśnienie w oponach może się różnić w zależności od temperatury i aby mieć pewność, że kontrolka ciśnienia w oponach nie zapali się bezpośrednio po napompowaniu opony, powinieneś mieć ciśnienie nieco wyższe od zalecanego.

Zbyt wysokie ciśnienie jest zawsze lepsze niż zbyt niskie.

Jak sprawdzić, czy mam w samochodzie obręcze z rynku wtórnego lub rozmiar opon?

Można zapytać w punkcie sprzedaży opon lub zapoznać się z poniższą listą, na której znajduje się bardzo ogólna tabela ciśnienia w oponach. Jest to lista, którą należy traktować jako wskazówkę, a nie zalecane ciśnienie w oponach.

  • Samochód osobowy omałych wymiarach (około 185/55-15) ~ 2,1 bar (30 psi)
  • Samochód średniej wielkości - normalny rozmiar opony (około 195/55-16) ~ 2,5 bara (36 psi)
  • Duże samochody o normalnym rozmiarze opon (około 245/55-18) 2,9 bara (42 psi)

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz większe obręcze i mniejszy profil opony, powinieneś stosować wyższe ciśnienie.

Udostępnij