Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Gruntowne porządki w samochodzie

Grzegorz Judasz
maj 11 2017

Robienie porządków w aucie

Nawet najwymyślniejsze środki piorące niewiele pomocą, jeśli do usuwania przykrego zapachu z auta nie weźmiemy się solidnie i drobiazgowo. Jeśli wielogodzinne wietrzenie nie pomaga, a zapach szybko wraca, trzeba liczyć się z koniecznością sprawdzenia każdego kąta i dokładnego odkurzania, a następnie prania wnętrza auta.

Jak najlepiej się za to zabrać, żeby raz na zawsze usunąć brzydkie zapachy ze swojego samochodu?

Dokładne przygotowania

To pierwszy krok, by nawet leciwy pojazd pachniał jedynie użytym w środku preparatem do czyszczenia lub popularną „choinką”. Stęchłe, mdłe zapachy w starych samochodach biorą się głównie z zaniedbań dotyczących sprzątania. Zwykle „winowajcą” jest zapchany filtr kabinowy lub nawiew, a także resztki jedzenia czy inne odpady ukryte w zagłębieniach foteli. Nie pomaga też wilgoć – dlatego czyszczenie powinno poprzedzić solidne wysuszenie samochodu. Suchą już tapicerkę trzeba dokładnie odkurzyć, docierając z pomocą specjalnej, płaskiej końcówki do wszystkich możliwych szczelin. Czasami niezbędne jest wymontowanie na czas sprzątania foteli czy kanapy. Niedoczyszczone lub odkurzane jeszcze w wilgotnym stanie powierzchnie poskutkują powstaniem plamiącego „błota” w kontakcie z szamponem piorącym. Dlatego właśnie powinniśmy bardzo uważać, żeby niczego nie przeoczyć.

Jak wyprać tapicerkę

Pranie tapicerki za pomocą środków w sprayu

Kiedy samochód jest już solidnie odkurzony, można przystąpić do prania tapicerki. Jedno lub dwa opakowania dobrej jakości płynu wystarczą nam na mały samochód, większy będzie wymagał trzech lub czterech. Nie powinno się oszczędzać ani na jakości preparatu, ani na jego ilości, jeśli efekt ma być zadowalający i trwały. Najwygodniejszą formą dozowania będzie spray, którym można po prostu popsikać wszystkie łatwiej i trudniej dostępne miejsca we wnętrzu samochodu.

Usuwanie przykrych zapachów z samochodu

Aby nie okazało się, że wielogodzinnym szorowaniu wnętrza przykry zapach zniknie na maksymalnie kilka godzin, a potem wróci, trzeba sprawdzić filtr kabinowy. Może wymagać czyszczenia, wymiany lub przynajmniej sprawdzenia, czy nie zaklinowały się tam resztki liści. Podobnie musimy sprawdzić nawiew, czyszcząc go specjalną sondą. Jeśli w samochodzie panowała wilgoć, niewykluczone, że jest tam grzyb, który należy usunąć. Takie sprzątanie to zadanie czasochłonne i pracochłonne, jednak w zdecydowanej większości samochodów przyniesie pożądane efekty. Sprawdzi się też w starszych, używanych od dłuższego czasu pojazdach, jeśli tylko nie stały przez dłuższy czas zalane.

Udostępnij