Zimowa kosmetyka samochodu. Jak zadbać o lakier w czasie mrozów?
Agnieszka Latocha
Podczas sezonu zimowego auto brudzi się o wiele szybciej. Błoto, które miesza się z solą wykorzystywaną do posypywania dróg sprawia, że korozja lakieru oraz podwozia następuje o wiele szybciej. Niestety, kosmetyka samochodu w niskich temperaturach jest naprawdę wymagająca. Własnoręczne mycie auta wówczas, gdy temperatura spada poniżej zera nie tylko nie jest przyjemne, ale w wielu wypadkach może zakończyć się przeziębieniem. (http://motogo.pl/oferta/myjnia-reczna)
Poza tym w czasie opadów deszczu oraz śniegu samochód czysty pozostanie naprawdę bardzo krótko. Z tego powodu wielu kierowców postanawia zrezygnować z mycia. Jest to jednak bardzo duży błąd. Zarówno lakier, jak i ozdobne chromowane elementy skryte pod warstwą błota oraz soli tracą połysk. W efekcie prezentują się zdecydowanie gorzej.
Mycie samochodu
Z tego powodu zaleca się, aby zimą samochód myć przynajmniej raz w miesiącu. Samodzielna pielęgnacja jest jednak nie tylko nieprzyjemna, ale zimą również kłopotliwa, warto skorzystać z myjni samoobsługowej bądź automatycznej. Znaleźć można ją na przykład na stacji paliw. Kompleksowe czyszczenie samochodów mają w swojej ofercie również myjnie ręczne. Odstawia się do nich brudne auto, a odbiera umyte oraz zabezpieczone przed zamarzaniem nie tylko drzwi, ale również zamków. Z uwagi na to, że ryzyko porysowania lakieru jest większe, a samo mycie jest o wiele mniej dokładne nie poleca się korzystania z myjni automatycznej.
O wiele lepiej jest myć samochód samodzielnie bądź zdecydować się na wsparcie fachowców. Mycie samochodu rozpoczyna się od precyzyjnego spłukania nadwozia. Następnie za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem czyścimy lakier. Rozpoczynamy od dachu, a kończymy na progach. W sezonie zimowym szczególnie dużo uwagi należy poświęcić srebrnym kołpakom oraz alufelgom. W kontakcie z solą oraz resztkami klocków hamulcowych mogą się one bowiem niezwykle szybko odbarwić. Trzeba również pamiętać o dokładnym myciu elementów chromowanych, które bez właściwej pielęgnacji szybko stracą swój połysk. Do mycia samochodu najlepiej używać letniej wody z dodatkiem dużej ilości szamponu.
Trzeba pamiętać, aby używać szczotki składającej się wyłącznie z naturalnego włosia. Odbija się ono bowiem najmniej negatywnie na kondycji lakieru. Po zakończeniu mycia nadwozie należy bardzo dokładnie spłukać oraz wytrzeć. Warto sięgać po irchę wykonaną z naturalnej skóry. Doskonale wchłania ona wodę, a jednocześnie nie pozostawia żadnych smug. W efekcie samochód jest czysty i prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Ku uciesze właściciela oczywiście.