Autodetaling – co to jest i co się z tym wiąże?
Grzegorz Judasz
Obecnie proces czyszczenia i konserwacji auta to już prawdziwa sztuka w postaci starannie przygotowanych czynności i odpowiednich preparatów. Dzięki odpowiednim preparatom i profesjonalnemu podejściu, można uzyskać splendor i blask w każdym wnętrzu, bez względu na wiek auta. Auto detaling stosuje się zarówno do aut starych, zabytkowych, ale także do najnowszych perełek motoryzacyjnych jakie wychodzą prosto z fabryk. (http://motogo.pl/oferta/korekcja-lakieru)
Dlaczego jest to stosowane?
Na powierzchni każdego lakieru, nawet auta stojącego w salonie, mogą powstać mikro zarysowania, które łatwo jest zatuszować np. poprzez nałożenie warstwy wosku oraz sealantu, co daje nienaganny blask lakieru i błysk zachwytu w oczach potencjalnych kupców. Oprócz zewnętrznej karoserii, do car spa nadają się oczywiście również wszystkie plastikowe detale wnętrza. w modelach starszych, pamiętających poprzednią epokę, dochodzi do tego czyszczenie nadkoli, bagażnika, szyberdachu, komór silnika i korygowanie powłoki lakierniczej.
W trakcie wykonywania usług auto detalingu w profesjonalnych punktach nie ma pospiechu. Całość może trwać nawet 3- 4 dni, i ma to swoje przełożenie na jakość usług. Najważniejsza jest tutaj dbałość o szczegóły i mobilizacja przy konserwacji każdego, nawet najdrobniejszego elementu.
Jak wygląda takie czyszczenie i konserwacja?
Pierwszym etapem jest dokładne mycie auta na zewnątrz, czyli oczyszczenie lakieru z wszelkich zanieczyszczeń. Po osuszeniu, perfekcyjną gładkość lakieru uzyskujemy za pomocą specjalnej glinki, która wyciąga każdy brud, jakiego nie widzimy gołym okiem. Jest to kosmetyk coraz bardziej popularny i powszechny, a jego efekty są bardzo doceniane przez każdego miłośnika motoryzacji. Glinkowanie jest podstawą przed korekcją lakieru i nie można pominąć tego etapu jeśli naprawdę chcemy zafundować spa dla swojego auta.
Kolejnym etapem jest zmierzenie grubości powłoki i uzupełnienie jej odprysków, a po tym następuje właściwa korekta. W tym etapie liczy się wiedza i doświadczenie osoby wykonującej korektę, ponieważ jest to długotrwałe i czasochłonne zajęcie. Oprócz lakieru, do korekty nadają się także plastikowe lampy i reflektory.
Renowacja lakieru
Renowację lakieru można wykonać maszynowo przy użyciu specjalnej maszyny polerskiej, lub też ręcznie, ale wymaga to dużego doświadczenia. Nabłyszczanie lakieru mechaniczne polecane jest tylko do aut bez śladów zarysowań i utlenienia. Wiele osób decyduje się także na renowację lakieru, która usuwa zmatowienia, drobne rysy czy mikro uszkodzenia. Jest to bardzo dobry sposób dla starszych samochodów, które maja liczne ślady eksploatacji. Polega to na tym, że z warstwy wierzchniej lakieru bezbarwnego zostaje ścięte około 5 mikronów, a następnie jest on od nowa nabłyszczany i konserwowany.