Car detailing - wszystko co musisz wiedzieć

Rzuć na to światło: Lampy detalingowe SCANGRIP

Grzegorz Judasz
maj 13 2021

Jak wie każdy entuzjasta pielęgnacji samochodów i profesjonalny detailer, jasne promienie słoneczne uwidaczniają każde najmniejsze zawirowanie, zadrapanie i skazę na lakierze. W kręgach detailingowych oświetlenie jest oceniane na podstawie "D-Standard", czyli standardu światła dziennego. Odtworzenie tego poziomu jasności w studiu lub garażu wymaga specjalistycznego oświetlenia, ponieważ zwykłe napowietrzne lampy paskowe są zbyt rozproszone i zazwyczaj mają niewłaściwą temperaturę barwową, aby być naprawdę skuteczne. Wiele lamp ręcznych zapewnia wiązkę światła, która jest skupiona w centrum i staje się bardziej rozproszona w miarę jak wiązka rozchodzi się na zewnątrz.

SCANGRIP to duńska firma, która dość szybko osiągnęła wielki sukces dzięki nieustannie rozwijanej gamie profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Aby źródło światła nadawało się do wysokopoziomowych prac detailingowych i korekty lakieru, muszą być spełnione pewne kryteria:

kosemtyki samochodowe

Skorelowana temperatura barwowa (CCT): Temperatura wpływa na "ciepło" lub "chłód" tego, jak światło pojawia się dla ludzkiego oka i jest mierzona w Kelwinach (K), gdzie zero Kelwinów to temperatura, w której ustaje wszelki ruch cząsteczek (znana również jako zero absolutne i jest równoważna minus 273 stopniom Celsjusza). Światło dzienne jest niebieskawą bielą i aby odtworzyć efekt światła dziennego, temperatura barwowa źródła światła musi wynosić 5000 K lub więcej. Światło ciepłe powstaje przy użyciu żarówek o temperaturze barwowej 2000 - 3500 K. Światło białe wytwarzane jest przez żarówki o temperaturze barwowej 3500 K lub wyższej.

Strumień świetlny (lm): Mierzony w lumenach (lm), wskazuje ilość całkowitego dostępnego światła (w częstotliwości, która może być widziana przez ludzkie oko). Im wyższa ocena, tym jaśniejsza jest postrzegana żarówka.

Iluminancja (lx): Mierzona w luksach (lx), oznacza ilość światła dostępnego na określonej jednostce powierzchni. Jest to odpowiednik 1 lumena na metr kwadratowy. Dana ilość światła będzie wydawać się słabsza, jeśli będzie rozłożona na większej powierzchni niż na mniejszej. Dlatego im wyższa wartość współczynnika Lux, tym większy obszar może być efektywnie oświetlony przez źródło.

Współczynnik oddawania barw (CRI): Jest on mierzony w skali numerycznej od 0 do 100. Im wyższy CRI, tym dokładniej oko jest w stanie postrzegać kolory. W sumie jest 15 wartości "R", ale tradycyjne lampy robocze używane do rozpoznawania kolorów biorą pod uwagę tylko pierwsze 8 wartości "R" z 15 wartości skali. Aby uzyskać lepsze oświetlenie, zaprojektowane specjalnie dla dokładniejszego dopasowania kolorów, lampy robocze SCANGRIP trzeciej generacji wykorzystują CRI+. Ta skala bierze pod uwagę średnią wszystkich 15 wartości R, aby umożliwić lepsze rozpoznawanie kolorów.

Lampy SCANGRIP wykorzystują technologię COB (chip on board) LED (light emitting diode), aby zapewnić równomierne rozprzestrzenianie się światła i zostały skonstruowane z myślą o praktyczności. Lampy posiadają stopień ochrony IP na wnikanie pyłu i wody, a lampy stałe również stopień ochrony IP na wstrząsy. Dodatkowo, szklane soczewki są odporne na rozpuszczalniki i łatwo wymienialne.

SCANGRIP nieustannie napędza rozwój technologii oświetlenia i akumulatorów, co prowadzi do zróżnicowanej gamy dostępnych dziś rozwiązań i akcesoriów, z regularnie dodawanym nowym sprzętem. Poniżej przedstawiamy wybór produktów dostępnych do kupienia w Ultimate Finish.

Matchpen-R £52.00

Matchpen-R to łatwa do przenoszenia latarka długopisowa o doskonałych właściwościach oddawania barw, umożliwiająca dopasowanie kolorów, zawsze łatwo dostępna w kieszeni koszuli lub spodni. Zaprojektowana do kontroli w warsztacie i szczególnie przydatna do wykrywania zadrapań, otworów i śladów zawirowań.

Matchpen-R posiada funkcję 2 kolorów światła, zapewniając możliwość wyboru pomiędzy 2 różnymi temperaturami kolorów w zależności od wykonywanej pracy.

Funkcja fokusu umożliwia skoncentrowaną i skupioną wiązkę światła w zakresie od 10° do 45°. Latarka wykonana jest z mocnego i wytrzymałego aluminium, wyposażona w odporną na rozpuszczalniki szklaną soczewkę i jest łatwo ładowana za pomocą dołączonego kabla USB.

Źródło światła: Ultra high CRI COB LEDLuminous Flux, Max (Lumen): 100Illuminance, Min-Max (Lux): 700-8000Illuminance Distance (Metre): 0.50Beam Distance (Metre): 95CRI: RA >CRI+ 92CCT (Kelvin): 6500CCT, Low (Kelvin): 4500Adjustable Colour Temperature: 2 temperaturyBeam Angle Main: 10°-45° Sklep.

I-Match 2 £95.00

Czy kiedykolwiek potrzebowałeś mieć wolne ręce podczas sprawdzania stanu lakieru lub dopasowywania koloru? SCANGRIP Sunmatch 3 zapewnia mocną wiązkę światła rozproszoną na większym obszarze, aby zapewnić jak najlepszy widok.

Przymocowana do opaski na głowę, Sunmatch jest lampą inspekcyjną bez użycia rąk, którą można wyłączyć lub włączyć machnięciem ręki, nawet w rękawiczkach. Zasilana akumulatorami latarka jest odporna na kurz i wodę, wystarczająco wytrzymała do pracy w warsztacie, a jednocześnie na tyle smukła, że jest wygodna.

Zamiast świecić z jednego punktu i rozszerzać się w kierunku obiektu zainteresowania, I-MATCH-2 emituje szerszą wiązkę, od samego początku, aby zapewnić bardziej wszechstronny przegląd sytuacji.

Ultra wysoki CRI+ COB LED96 CRI+4500/6500 KELVINLux: 50/500 (krok 1/stopień 2)Lumen: 80/160 (krok 1/stopień 2)Czas pracy: 5h/2.5hBateria: 3.8V/1600mAh li-polyCzas ładowania: 3 godzinyIK07IP Rating: IP65 (kurz i woda) Sklep

Sunmatch 3 (3rd Generation) £155.00

Zasilana akumulatorami lampa Sunmatch 3 posiada wyjątkową funkcję All Daylight, dającą możliwość wyboru pomiędzy 5 różnymi temperaturami barwowymi. W górnej części znajduje się reflektor do inspekcji.

Aby uniknąć przegrzania, wbudowany inteligentny system ochrony cieplnej przełącza się na tryb niski (50%) po 3 minutach ciągłego używania w trybie wysokim. Sunmatch 3 jest zawsze gotowy do użycia i łatwy do odnalezienia po umieszczeniu go w bazie ładującej po każdej pracy.

Silny wbudowany magnes i zaczep pozwala na łatwe umieszczenie na metalowych panelach, gdy wymagana jest praca bez użycia rąk. Regulowana głowica lampy może być ustawiona pod kątem 180 stopni, dzięki czemu można skierować światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że Sunmatch 3 z łatwością mieści się w kieszeni lub może być noszona przy użyciu wbudowanego klipsa do paska.

Źródło światła - Ultra wysoka CRI+ COB LEDIluminancja - 700/1400 lux@0.5m (krok 1/2) / Spot: 1000Strumień świetlny - 250/500 lm (krok 1/2) / Spot: 100Czas pracy - 4h/2h (krok 1/2) / Spot: 3h (wbudowany system przełącza na tryb niski po 3 minutach pracy w trybie wysokim)Czas ładowania - 4hKabel - 1m USBNapięcie robocze - 100-240V AC 50/60HzBateria - 3.7V/2600 mAh Li-ionCRI> 96 CRI+ / Spot: 95CCT - 2500-6500 (5 kroków) / Spot: 4500KWymiary - 190 x 60 x 32 mmStopień ochrony IP: IP65 (dust & waterproof) Sklep

Multimatch R £150.00

Multimatch R to poręczna i mocna lampa robocza do inspekcji i detali, zapewniająca światło o mocy do 1200 lumenów.

Wyposażona w wyjątkową funkcję All Daylight, Multimatch R daje możliwość wyboru pomiędzy 5 różnymi temperaturami barwowymi w zależności od wykonywanej pracy.

Lampa jest łatwa do przenoszenia i ergonomicznie zaprojektowana, aby zapewnić dobry chwyt na uchwycie, który jest również wyposażony w mocne zintegrowane magnesy do elastycznego montażu. Daje to dużą elastyczność i możliwości zastosowania do wewnętrznej inspekcji samochodów i innych wąskich miejsc.

Lampa jest przeznaczona do bezpośredniego montażu na statywie SCANGRIP i stojaku na koła. Wbudowany akumulatorowy power bank z gniazdem USB umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych.

Źródło światła: Ultra wysoki CRI+ COB LEDLuminous Flux, Min-Max (Lumen): 120-1200Illuminance, Min-Max (Lux): 250-2500Illuminance Distance (Metre): 0.50CRI: RA >CRI+ 96CCT (Kelvin): 6500CCT, Low (Kelvin): 2500Regulowane natężenie światła: 5 poziomówRegulowana temperatura barwowa: 5 temperaturKąt promieniowania głównego: 100° Sklep

Udostępnij