Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Kosmetyka auta, gdy za oknem mróz

Grzegorz Judasz
paź 17 2016

Środki samochodowe

Kosmetyki samochodowe do nadwozia i karoserii

W sezonie zimowym nadwozie samochodu wprost bombardują rozmaite środki chemiczne. Dlatego tak ważne jest, aby w zimie raz na jakiś czas dokładnie umyć samochód, wypłukując piasek i sól ze wszystkich szczelin. Zaleca się, aby robić to wtedy, kiedy mróz nie jest zbyt duży.  (http://motogo.pl/oferta/woskowanieDzięki temu nie będziemy musieli obawiać się trudności z otworzeniem drzwi. Po umyciu samochodu naszym oczom powinny ukazać się również wszystkie ubytki lakieru. Jeśli takie będą rzeczywiście widoczne, koniecznie trzeba te miejsca zabezpieczyć. Dobrze jest wykorzystać do tego celu tak zwane lakiery zaprawkowe, które dostępne są w większości dobrych sklepów motoryzacyjnych. Warto samodzielnie zabezpieczyć karoserię samochodu przed konsekwencjami zimowej jazdy.

Najlepiej sprawdza się delikatne mleczko na bazie wosku. Sprawi ono także, że usunięcie ewentualnych zabrudzeń będzie zdecydowanie prostsze. Trzeba jednak uważać, aby podczas woskowania nie zalać tym środkiem szyb. Jeśli na powłoce znajdują się małe zarysowania, można je naprawić, wykorzystując pastę lekkościerną. Kiedy jednak rys będzie zdecydowanie więcej, ale ich głębokość nie będzie znaczna, wystarczy przeprowadzić renowację, czyli polerowanie. W tym wypadku najlepiej jednak udać się do specjalisty. Nie będzie wówczas ryzyka, że na lakierze powstaną przebarwienia.

Woskowanie auta

Kosmetyki samochodowe do felg

Trzeba uważać na to, jakiego środka używamy do czyszczenia felg. W przypadku tych wykonanych z plastiku można sięgnąć po zwykłe detergenty. Kiedy jednak felgi zrobione są z aluminium, należy zastosować delikatny preparat mający kwaśne pH. Zanim jednak zastosujemy środek pierwszy raz, należy w mało widocznym miejscu przeprowadzić próbę. Może bowiem zdarzyć się tak, że dojdzie do powstania przebarwień. Jeśli felgi są chromowane, najlepiej sięgnąć po środek o zasadowym pH. Zarysowania warto usuwać za pomocą past lekkościernych, które przeznaczone są do powierzchni chromowanych.

Specjaliści zalecają, aby felgi myć przynajmniej raz na dwa tygodnie. Warto również zadbać o to, aby spowolnić proces utleniania oraz starzenia się gumy w oponach. W tym celu należy sięgać po środki na bazie tłuszczów oraz silikatów i konserwować nimi opony. Środki te mogą być stosowane także do czyszczenia zderzaków oraz innych elementów wykonanych z plastiku.

Płyny do spryskiwaczy

Każdego dnia należy również sprawdzać stan płynu do spryskiwaczy. Trzeba pamiętać, aby sięgać jedynie po środki naprawdę dobrej jakości. Na szczęście dzisiaj takich w sklepach nie brakuje.

Udostępnij