Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Tryb Eco - jak działa (i kiedy go używać?)

Grzegorz Judasz
cze 13 2022

Nowoczesne samochody są wyposażone w wiele trybów jazdy, które umożliwiają dostosowanie ich do potrzeb użytkownika. Podczas gdy niektóre samochody oferują tryb sportowy dla bardziej dynamicznej jazdy lub tryb terenowy dla trudnego terenu, tryb Eco zdaje się przyciągać najwięcej uwagi.

Czym jest tryb Eco i czy naprawdę warto go używać? Ten ekonomiczny tryb ma na celu oszczędzanie paliwa i ochronę środowiska, ale kiedy należy go używać? Analizujemy korzyści płynące z trybu Eco i sprawdzamy, jak należy go używać.

Spis treści show Co to jest tryb Eco? Jak działa tryb Eco? Zalety trybu Eco 1. Zwiększenie oszczędności paliwa 2. Łatwość użycia Wady trybu Eco 1. Utrata mocy 2. Zmniejszenie momentu obrotowego Kiedy należy używać trybu Eco? Czy tryb Eco jest szkodliwy dla silnika?

Co to jest tryb Eco?

Tryb Eco jest skróconą formą "trybu ekonomicznego". Jest to nowszy tryb jazdy w wielu pojazdach. W samochodach znajduje się przycisk trybu Eco lub pokrętło do jego regulacji.

Gdy tryb Eco jest włączony, funkcje pojazdu są zmieniane w celu zapewnienia większej wydajności. Jest on jednak również znany z obniżania wydajności w celu osiągnięcia tej wydajności.

Jak działa tryb Eco?

Tryb Eco ogranicza osiągi skrzyni biegów i silnika, aby uzyskać większą oszczędność paliwa. Nawet jeśli mocno naciśniesz pedał gazu, gdy tryb Eco jest włączony, nie uzyskasz oszałamiającej mocy. Będzie on działał tylko w ramach ograniczeń zaprogramowanych przez producenta samochodu.

Tryb Eco może również zmieniać dawkę paliwa i powietrza w celu stworzenia lepszej mieszanki zapewniającej większą wydajność. Te modyfikacje dodatkowo zwiększają brak szybkości reakcji i mocy.

Aby włączyć tryb Eco, kierowca może nacisnąć przycisk lub obrócić pokrętło. Czynność tę można wykonać podczas jazdy samochodem i nie wymaga ona żadnych specjalnych narzędzi.

Zalety trybu Eco

1. Zwiększenie oszczędności paliwa

Gdy producent zainstaluje tryb Eco, ustawienia są automatycznie ustawiane w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej paliwa. We wszystkich przypadkach polega to na ograniczeniu mocy silnika i skrzyni biegów.

Jednak niektóre modele dostosowują także skład mieszanki paliwowo-powietrznej, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność. Szacuje się, że korzystanie z trybu Eco może zmniejszyć zużycie paliwa o 3-10%, jeśli jest stosowane w odpowiednich okolicznościach.

2. Łatwa obsługa

Nie trzeba być naukowcem, aby zorientować się, jak korzystać z trybu Eco. W rzeczywistości producenci nie mogliby uczynić tego systemu jeszcze łatwiejszym w obsłudze.

W niektórych pojazdach do aktywacji trybu Eco służy specjalny przycisk. W innych modelach do zmiany trybów jazdy służy pokrętło, a jednym z nich jest opcja Eco. Na szczęście tryb Eco można równie łatwo wyłączyć, gdy kierowca jest gotowy do ponownej zabawy na drodze.

Wady trybu Eco

1. Utrata mocy

Aby uzyskać lepszą ekonomię zużycia paliwa, producent samochodów ograniczył moc silnika podczas pracy w trybie Eco. Jeśli jedziesz autostradą, prawdopodobnie nie docenisz korzyści, jakie daje ten system oszczędzania paliwa.

Ponadto, jeśli lubisz szybko wcisnąć pedał gazu i ruszyć, nie będzie to możliwe przy włączonym tym systemie. Zamiast tego, ruszanie z miejsca będzie bardziej stopniowe.

2. Redukcja momentu obrotowego

Są sytuacje, w których potrzebny jest dodatkowy moment obrotowy. Na przykład w przypadku holowania lub pokonywania stromych wzniesień, moment obrotowy jest niezbędny do płynnej jazdy.

Gdy włączony jest tryb Eco, moment obrotowy jest redukowany w celu zmniejszenia zużycia paliwa. Z tego powodu tryb Eco nie jest korzystny dla osób, które potrzebują wysokiego momentu obrotowego.

Kiedy należy używać trybu Eco?

Tryb Eco jest korzystny zawsze, gdy chcesz wydać mniej na paliwo. Nie jest on jednak idealny, gdy wymagana jest wydajność.

Jeśli jedziesz ruchliwą drogą, na której potrzebujesz szybkiego przyspieszenia lub poruszasz się z prędkością autostradową, często najlepiej jest wyłączyć tryb Eco. Chociaż możesz potrzebować więcej paliwa, w takich okolicznościach bezpieczniej jest jechać bez tego trybu.

Jazda po mieście jest idealna dla trybu Eco, ponieważ zazwyczaj nie próbujesz szybko przyspieszać i jedziesz wolniej. Biorąc pod uwagę, że w takich sytuacjach zużywa się najwięcej paliwa, wydaje się, że jest to doskonała okazja do wypróbowania trybu Eco.

Choć jazda z włączonym trybem Eco przez cały czas jest w porządku, prawdopodobnie okaże się, że nie jest to idealne rozwiązanie. Zdarzają się sytuacje, w których wymagasz od pojazdu więcej, niż jest on w stanie zaoferować w trakcie korzystania z mocy.

Czy tryb Eco jest szkodliwy dla silnika?

Wydawałoby się, że wszystko, co zmienia osiągi silnika, może spowodować jego uszkodzenie. Można się nawet obawiać wciśnięcia pedału gazu przy włączonym przycisku trybu Eco.

Nie znaleźliśmy jednak żadnych dowodów wskazujących na to, że tryb Eco jest szkodliwy. Najważniejsze jest jednak Twoje zachowanie podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy korzystasz z trybu Eco, czy nie, możesz łatwo uszkodzić silnik, naciskając na niego zbyt mocno lub nie dbając o niego.

Udostępnij