Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Kosmetyka i pielęgnacja wnętrza samochodu – zasady konserwacji.

Grzegorz Judasz
paź 17 2016

Czyszczenie wnętrza samochodu

Kosmetyka auta obejmuje mycie i pielęgnację karoserii, ale także bardzo dokładne czyszczenie wnętrza samochodu. Jest to tak zwany detaling, czyli troska o szczegóły, o których łatwo zapomnieć w trakcie ogólnego czyszczenia. (http://motogo.pl/oferta/pranie-tapicerki) Pomimo tego, że każdy szanujący się właściciel samochodu nie dopuści do zaniedbania samochodu, lecz czasem chęci nie wystarczą i trzeba użyć dosyć mocnych produktów by usunąć trudne zabrudzenia.

Jak zaplanować czyszczenie samochodu tak by przyniosło pożądane efekty?

Zacznijmy od bardzo starannego odkurzenia całego wnętrza auta, co pozwoli na usunięcie wszystkich drobnych śmieci, piasku, kurzu i innych mniejszych zanieczyszczeń. Po dokładnym odkurzeniu, można przystąpić do prania tapicerki. Pranie tapicerki warto wykonać bardzo starannie i przy dobrej pogodzie, ponieważ do wysuszenia materiału potrzebna jest odpowiednia temperatura. Prawidłowe pranie tapicerki zapewnia nam brak pyłu unoszącego się w samochodzie i osadzającego się na wszystkich elementach wnętrza, wiec warto wykonać je jak najstaranniej.

Środki pielęgnacyjne

Do czyszczenia tapicerki potrzebne są odpowiednie środki pielęgnacyjne i piorące, które trzeba dobrać biorąc pod uwagę stan zanieczyszczeń oraz rodzaj materiału z którego wykonana jest tapicerka. Inny preparat będzie do weluru, inny do bawełny, a jeszcze inny do skóry i wiskozy. Zanim dobierzemy środek piorący starannie przeczytajmy informacje o jego zastosowaniu i możliwościach. Największe trudności zawsze sprawiają plamy po sokach, kolorowych napojach oraz po gumach do żucia. W profesjonalnych punktach czyszczenia aut znajdziemy środki które potrafią sobie poradzić z najbardziej uporczywymi plamami i warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, szczególnie w sytuacji gdy wszystkie znane nam sposoby czyszczenia zawodzą.

Kosmetyka karoserii

Natomiast stosunkowo łatwo czyści się elementy wykonane z plastiku, ponieważ do ich czyszczenia najczęściej używa się aktywnej pianki czyszczącej. Do czyszczenia pianką świetnie nadaje się ściereczka z mikrofibry, która nie pozostawia włókien i smug. Przedostatnim etapem czyszczenia auta jest mycie szyb. Do tego dobieramy odpowiedni płyn oraz ściereczkę irchową, która bardzo dobrze usuwa wszelkie zabrudzenia. Na samym końcu warto zabezpieczyć czyste wnętrze auta środkiem konserwującym, jaki możemy kupić w profesjonalnych punktach samochodowego spa.

Udostępnij