Car detailing - wszystko co musisz wiedzieć

Car-detailing, czyli skuteczna kosmetyka aut

Weronika Karczyńska
paź 17 2016

Stan nadwozia

Dekontaminacja, mycie i suszenie

Pierwszy krok car detailingu to dekontaminacja. Polega ona na spryskaniu nadwozia pojazdu specjalnymi środkami. (http://motogo.pl/oferta/myjnia-reczna) Pozwalają one pozbyć się szkodliwych dla lakieru osadów metalicznych oraz smolistych. Chemię, która została nałożona należy spłukać. Dopiero wówczas można przejść do mycia. Kupując szampon, należy wybrać taki, który charakteryzuje się neutralnym pH. W wielu szamponach – zwłaszcza tych, które znaleźć można w supermarketach – znajdują się agresywne substancje czyszczące. Ich obecność sprawia, że usunięty zostaje wosk, który zabezpiecza lakier.

Szampony, których pH jest neutralne nie wpływają negatywnie na substancje woskujące. Z tego powodu należy sięgać właśnie po nie. Po umyciu samochodu należy go wysuszyć. Najlepiej zrobić to, sięgając po specjalne ręczniki do suszenia, które nie porysują powierzchni lakieru. Kolejnym krokiem jest tak zwane glinkowanie. Jest to proces, który sprawia, że z powierzchni lakieru pozbywamy się przyklejonych drobinek asfaltu, których nie udało się nam usunąć w czasie mycia.

Korekta i zabezpieczenie lakieru

Wykonując korektę lakieru, wykorzystuje się pastę ścierną oraz maszynę polerską. Można to robić również ręcznie przy pomocy rozmaitych środków i gąbek. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, że uzyskany efekt będzie gorszy niż wówczas, gdy sięgnęlibyśmy po maszynę. Aby korektę lakieru wykonać prawidłowo, potrzeba dużego doświadczenia oraz niemałych umiejętności. W przeciwnym razie na jego powierzchni mogą zostać tak zwane hologramy.

Czyszczenie felg

Aby lakier został prawidłowo zabezpieczony, niezbędne jest zastosowanie płynu z kwarcem bądź woskiem. Płyn sprawia, że lakier zyskuje ogromną szklistość oraz połysk. Jest to jednak efekt mało naturalny. Już jednak wosk – zwłaszcza ten naturalny – to doskonały, naturalny połysk połączony z ogromną głębią koloru. Woski sztuczne są o wiele bardziej trwałe. Połysk jest natomiast taki sam jak ten uzyskany po zastosowaniu płynu z użyciem kwarcu.

Koła, szyby i wnętrze samochodu

Postępowanie z kołami jest podobne jak z lakierem. Rozpoczynamy od mycia oraz oczyszczania felg przy użyciu glinki. Następnie nakładamy specjalny wosk przeznaczony do felg, który dobrze znosi działanie wysokich temperatur oraz niekorzystne warunki. Opony należy umyć, dokładnie czyszcząc ich powierzchnię przy użyciu szczotki. Następnie umieszczamy na nich niewielką warstwę tak zwanego dressingu. Jego zastosowanie sprawia, że opona zyskuje bardzo dobry wygląd. Jest także chroniona przed działaniem promieni UV.

Udostępnij