Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Mycie auta – jak dbać o karoserię?

Agnieszka Latocha
wrz 7 2017

Pielęgnacja samochodu

Odpowiednie mycie samochodu odpowiada za jego estetykę oraz trwałość powłoki lakierniczej. Jak powinno się wykonywać mycie samochodu? Czyste auto to przede wszystkim wizytówka, która świadczy o właścicielu samochodu tak jak ubranie o człowieku. Mycie auta może wydawać się proste, ale w praktyce nie jest to takie łatwe.

Mamy różne sposoby mycia, które nie są sobie równe. Inaczej auto wygląda po automatycznym myciu, inaczej po ręcznym. Najlepszy efekt do uzyskania będzie zawsze po samodzielnym ręcznym myciu.

W jaki sposób myjemy?

Zacząć trzeba od namoczenia samochodu, szczególnie tych najbardziej zabrudzonych miejsc. Realizuje się to z myjką ciśnieniową z odległości mniej więcej 20 cm. Pierwsze płukanie samochodu to szansa na usuwanie luźnych cząstek i namoczenie tych bardziej przylegających. Myjka daje okazję do tego, by usuwać piasek i błoto. Poprzez pianę aktywną usunie się brud z poszczególnych elementów samochodu.

Dobre produkty do mycia

Odpowiednia chemia jest w stanie zagwarantować nam skuteczne oczyszczenie samochodu i nie będzie działać negatywnie na lakier, szczególnie na uszczelki i plastiki. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy sporo takich właśnie produktów. Zawsze najlepszym wyborem są neutralne środki z pH na poziomie 7. Można również znaleźć szampony z woskiem w składzie albo bez wosku, jeśli ktoś będzie chciał wosk nakładać samodzielnie.

Utrzymanie czystości auta

Co wykorzystać do mycia samochodu

Można do mycia stosować albo gąbkę albo rękawicę z mikrofibry. Specjaliści mają co do tego różne zdanie. Gąbka i rękawica będą w stanie skutecznie zmywać brud, ale są także ważne kwestie struktury tego przedmiotu. Dobra gąbka będzie miała małe oczka, by nie chłonęła ziaren piasku. rękawica będzie w stanie zagwarantować dotarcie do wszystkich zakamarków.

Czy można wykonywać mycie szczotką?

Większość szczotek, jakie używamy w domu nie nadaje się do mycia samochodu. Włosie jest zbyt twarde. Na rynku znajdziemy jednak w sprzedaży specjalne środki służące do mycia samochodów, szczotki z poliestrowym włosiem, na długiej rączce, dzięki której łatwiej nam będzie myć dach samochodu.

Jak wygląda mycie felg

Podobnie trzeba uważać w trakcie mycia felg. Musimy mieć do nich specjalny środek, najlepiej preparat w sprayu. Dzięki temu łatwiej będzie można go aplikować i dotrzeć można do najmniejszych szczelin, by rozpuścić zabrudzenia. Nie będzie to również prowadzić do uszkodzenia felgi.

Udostępnij